Nowe przestrzenie Nowej Kolonii Robotniczej

20.12.2023

Nowa Kolonia Robotnicza w Bobrku to osiedle wybudowane dla pracowników Huty Julia na początku XX wieku. W tym roku na nowo zagospodarowane zostały tam przestrzenie pomiędzy budynkami. To łącznie ponad 33 tys. mkw. odnowionych w ramach unijnego projektu przestrzeni pomiędzy ulicami Żwirową, Pawła Stalmacha, Karola Jochymczyka, Karola Olszewskiego i Piotra Czajkowskiego.

Nowa Kolonia Robotnicza w Bobrku  to osiedle wybudowane dla pracowników Huty Julia na początku XX wieku. W tym roku na nowo zagospodarowane zostały tam przestrzenie pomiędzy budynkami. To łącznie ponad 33 tys. mkw.  odnowionych w ramach unijnego projektu przestrzeni pomiędzy ulicami Żwirową, Pawła Stalmacha, Karola Jochymczyka, Karola Olszewskiego i Piotra Czajkowskiego.

Wpisane do rejestru zabytków osiedle robotnicze tzw. Nowa Kolonia Robotnicza jest jednym z przykładów dobrze zachowanej kolonii patronackiej z początku XX wieku.

Nowa Kolonia Robotnicza ze swoją zwartą zabudową stanowi istotne kulturowe i architektoniczne dziedzictwo. Jednak podobnie jak w przypadku zrewitalizowanej Kolonii Zgorzelec, ważne dla projektantów było, aby zachować unikatowy charakter tej zabudowy, ale przede wszystkim poprawić komfort życia mieszkańców i nie traktować miejsca jak skansenu.

Inwestycja, którą zrealizowała firma General Development Sp. z o.o  polegała na zagospodarowaniu przestrzeni publicznych, w tym wykonaniu nowych chodników, placów zabaw czy wiat śmietnikowych.

– W proces ten od początku zaangażowana byli sami mieszkańcy dzielnicy, którzy podczas spotkań konsultacyjnych przedstawiali swoje koncepcje. Ponadto projekt z uwagi na zabytkowy charakter dzielnicy, konsultowany był i opiniowany przez Wojewódzką Konserwator Zabytków i której to obecność i włączenie na etapie realizacji przyniosło bardzo dobre efekty – mówi Agnieszka Grzona, kierowniczka Działu Inwestycji Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Kwartały przestrzeni półprywatnych

Projekt zagospodarowania koncentrował się więc na polepszeniu jakości przestrzeni, która znajduje się pomiędzy budynkami. Wydzielonych zostało dziesięć poszczególnych obszarów. Każdy z nich został odpowiednio uporządkowany i zorganizowany.

W kwartałach przestrzeni półprywatnych, zdemonotwne zostały stare murki ceglane, a następnie wymurowane zostały nowe.  W niezagospodarowanych dotąd zakątkach pojawiły się ławki, urządzenia dla dzieci i młodzieży, nowe nasadzenia zieleni oraz chodniki i wiaty śmietnikowe. Nowe są także instalacje elektryczne, teletechniczne, czyli oświetlenie i monitoring.

Rewitalizacja podobszaru 8 w Bytomiu, w tym przestrzeni Nowej Kolonii Robotniczej w dzielnicy Bobrek kosztowała 7,6 mln zł, z czego 7,2 mln zł wyniosło dofinansowanie ze środków UE.

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij